40% popusta na sve za lijepu kosu

0dana
0sati
0minuta
0sekunde
Prijava
Što time dobivaš?
  • Poklon E-edukacija: "Osnove zdrave prehrane"
  • Brz i jednostavan pregled narudžbi
  • Svi tvoji recepti na jednom mjestu
  • Pristup svim besplatnim e-knjigama
  • Mogućnost kupnje godišnje besplatne dostave
  • Najbolji popusti i ostale pogodnosti
  • Besplatno testiranje novih proizvoda
Razlika između biljnih i životinjskih kolagenskih dodataka

Razlika između biljnih i životinjskih kolagenskih dodataka

Kolagen se često spominje zbog njegovih izvanrednih učinaka na kožu, čineći je čvršćom, mlađom i zdravijom. Međutim, nije uvijek jasno koje su razlike između mnogih dodataka prehrani dostupnih na tržištu. Posebno se postavlja pitanje postoje li veganske verzije kolagena i koje su razlike između veganskih i neveganskih oblika.

Što je kolagen i zašto je potreban našem tijelu?

Kolagen je osnovni građevni element našeg tijela, koji se sastoji od tri složena vlaknasta proteinska lanca upletena zajedno poput spirale. Naziv "kolagen" dolazi od grčke riječi "kòlla" (ljepilo) i francuskog sufiksa "-gene" (proizvođač), što znači proizvođač ljepila. Ovaj važan spoj čini oko 30% svih proteina u našem tijelu i ključna je komponenta kože, kostiju, mišića, tetiva i crijevne barijere. Kolagen djeluje kao ljepilo koje drži te dijelove tijela zajedno i omogućuje pravilno funkcioniranje tijela.

Često pogrešno mislimo da je kolagen važan samo za lijepu kožu i mladolik izgled bez bora. Iako kolagen pomaže održati kožu čvrstom i glatkom, on ima i mnoge druge važne funkcije. Tako može smanjiti bolove u zglobovima, obnoviti sluznicu probavnog sustava i spriječiti nastanak tzv. propusnih crijeva. Propusna crijeva nastaju kada se u crijevnoj sluznici stvaraju rupe kroz koje toksini, mikrobi i neprobavljene čestice hrane ulaze u krvotok, što može uzrokovati zdravstvene probleme. Osim toga, kolagen jača kosti i pomaže u regeneraciji mišića.

Zamislimo kolagen kao građevinski materijal za tijelo. Baš kao što zidovi i temelji kuće trebaju kvalitetan cement da bi ostali stabilni i čvrsti, našem tijelu je potreban kolagen kako bi održao svoju strukturu i funkcionalnost. Kako starimo, prirodna proizvodnja kolagena se smanjuje, stoga je važno pomoći tijelu da održi zalihe ovog vitalnog proteina....

Kako nastaje kolagen u tijelu?

Tvorba kolagena prirodan je proces koji tijelo obavlja samo, ali za to su mu potrebni određeni nutrijenti i aminokiseline koje stvaraju kolagen.

Tijelo uzima tvari iz prehrane, koje zatim pretvara u ljepljivu tvar, koja se kasnije pretvara u kolagen. Najprije tijelo stvara male molekule koje se nazivaju prokolagen iz proteina i vitamina C. Molekule prokolagena tada se počinju povezivati u grudice. Grudice kolagena povezuju se zajedno u fibrile, koje pod mikroskopom izgledaju poput tankih niti. Niti fibrila su zatim povezani u mrežu ili spoj koji se naziva kolagen.

Neophodno je da tijelo ima barem aminokiseline, hranjive tvari u obliku minerala i vitamin C na raspolaganju za proizvodnju kolagena Većina ljudi, kako bi njihovo tijelo proizvodilo više kolagena, konzumira više proteina, također i u obliku suplemenata s kolagenom, ali zaboravljaju na vitamin C.
Koliko je vitamin C važan rječito govore primjeri moreplovaca koji su plovili morima između 15. i 19. stoljeća. Na brodovima nisu jeli svježe voće i povrće pa im je razina kolagena u tijelu drastično pala, a bez vitamina C tijelo ga nije moglo proizvoditi. Zbog toga su im počeli ispadati zubi, krvariti desni, pojavljivao se osip na koži, počela im je opadati kosa, a mišići su oslabili.

Danas se ovaj nedostatak vitamina C i posljedično pogoršanje tijela naziva skorbut, što ukazuje na to da tijelo bez vitamina C nije u stanju proizvoditi kolagen.

Čimbenici koji ometaju nastanak kolagena u tijelu

Nezdrav način života, koji uključuje konzumaciju alkohola, nedostatak sna i nedostatak sportske aktivnosti, veliki je poremećaj proizvodnje kolagena. Zdrava i cjelovita prehrana samo je jedna kockica u mozaiku proizvodnje kolagena u tijelu. Na kolagen negativno utječu i drugi čimbenici iz okoline, poput UVA zračenja, čak i zračenja raznih ekrana, kao i dim cigareta, smog i onečišćenje okoliša.


Dodavanje kolagena prehrani stoga je vrlo korisno jer može pomoći u nadoknadi izgubljenog kolagena i podržati prirodne procese u tijelu. Osim toga, dodaci s kolagenom sadrže aminokiseline poput glicina i prolina koji imaju važnu ulogu u zacjeljivanju rana i upalnim procesima. Redovita dopuna kolagenom može pomoći da se općenito bolje osjećamo podupirući funkcije koje su ključne za vitalnost i mladenački izgled.

Kombinacijom dodataka s kolagenom, zdravom prehranom, adekvatnom hidratacijom, redovitom tjelesnom aktivnošću i zaštitom od štetnih čimbenika iz okoliša, možemo pomoći tijelu da održi visoku razinu kolagena, što doprinosi boljem zdravlju i kvaliteti života.

Razlike između dodataka prehrani s kolagenom

Na tržištu postoje otprilike dvije glavne vrste dodataka kolagena. Prvi i najčešći kolagenski proizvod je životinjskog podrijetla, a među najučinkovitijima je hidrolizirani kolagen.

To znači da se proteini koje tijelo koristi kao građevne blokove svog kolagena razgrađuju na manje peptide i aminokiseline kako bi ih tijelo moglo apsorbirati i iz njih ponovno sastaviti kolagen.
Za vegane i one koji ne žele konzumirati dodatke prehrani životinjskog podrijetla, prikladniji je dodatak prehrani biljnog podrijetla s biljnim aminokiselinama i ekstraktima koji potiču ljudski organizam na ubrzanje vlastite proizvodnje kolagena.

Osim životinjskog kolagena, možemo konzumirati i biljne ekstrakte, uglavnom u obliku kapsula, za potporu tijelu, čime se kolagen lakše tvori.

Biljni, odnosno veganski dodatak prehrani za poticanje tvorbe vlastitog kolagena

Biljni ekstrakti odličan su izbor za vegane i sve koji izbjegavaju životinjske proizvode. Ovi dodaci prehrani sadrže biljne aminokiseline koje su građevni blokovi kolagena, ali i druge važne sastojke kao što su antioksidansi, vitamin C prirodnog podrijetla, silicij za kosu i nokte te ceramide.

Antioksidansi pomažu u zaštiti stanica koje proizvode kolagen od štetnih učinaka oksidativnog stresa, a vitamin C je ključni element u sintezi kolagena, jer sudjeluje u pretvorbi aminokiselina u kolagena vlakna.

Ceramidi su posebna kategorija koja je vrlo dobrodošla jer djeluju kao prirodni lipidi koji održavaju kožnu barijeru zdravom i gipkom i djeluju kao cement između stanica kako bi pomogli zadržati vlagu i zaštitili fibroblaste koji proizvode kolagen u tijelu, a istovremeno su izvrsni za sve koji se susreće s dermatitisom i ekcemom.

Kvalitetni veganski dodatak prehrani osigurava tijelu sve potrebne građevne elemente i potporne tvari za poticanje stvaranja vlastitog kolagena. Ovim sastojcima postižemo zategnutiju i hidratiziraniju kožu, jake nokte i sjajnu kosu, što pridonosi cjelokupnom zdravlju i mladolikom izgledu.

Kolagen životinjskog podrijetla kao dodatak kvalitetnom izvoru hidroliziranih peptida

Kolagen koji se može pronaći na policama trgovina većinom je životinjskog podrijetla. To znači da se dobiva iz životinjskih bjelančevina. Većina kolagena je nusproizvod prehrambene industrije, stoga je dobro birati čiste kolagene, a po mogućnosti i hidrolizirani kolagen.

Hidrolizirani kolagen je poseban oblik kolagena koji je već razgrađen na manje peptide i aminokiseline, što omogućuje bolju apsorpciju i učinkovitost u tijelu.

Hidrolizirani kolagen tipa 1 iz goveđeg ili ribljeg proteina izvrstan je i učinkovit. To izvrsno utječe na našu kožu te na naše kosti, mišiće i zglobove, čime se zadovoljavaju potrebe organizma i brine o općoj vitalnosti i izgledu s mladenačkim sjajem i manje bora.

Dodamo li hidroliziranom kolagenu pomoćne sastojke poput hijaluronske kiseline, glukozamina i kondroitina, dobivamo izvrstan dodatak prehrani multikompleksnog sastava koji je više od samog kolagena.

Multikompleksni oblik hidroliziranog kolagena je odličan za sve koji žele dodatan izvor kvalitetnih peptida i aminokiselina životinjskog izvora u kombinaciji s najboljim sastojcima za vitalno tijelo.

Koji je pravi izbor za mene?

Točan odgovor na ovo pitanje vjerojatno nitko ne može dati jer odluka mora biti osobna. Međutim, postoje neke smjernice koje vam mogu pomoći da odlučite...

Kolagen životinjskog podrijetla, poput hidroliziranog kolagena, osigurava visoku učinkovitost u apsorpciji i iskorištenju, što je važno za osobe koje žele postići brze rezultate na koži, zglobovima i mišićima. Najčešće je u obliku napitka pa je izvrstan za one koji vole dodatke prehrani u obliku napitka koji umiješaju u vodu, smoothie ili čak prah dodaju doručku.

S druge strane, biljni ekstrakti potiču tijelo na proizvodnju vlastitog kolagena i pogodni su za one koji vode veganski način života ili izbjegavaju životinjske proizvode. Kako su često u obliku kapsula, pogodni su za sve one koji preferiraju uzimanje kapsula, a uz dodatak ceramida i za one koji imaju problema s dermatitisom, ekcemom i suhom kožom.

Najoptimalnije rezultate možemo postići kombinacijom oba pristupa – dakle veganskim i neveganskim ...

Multikompleksni sastav hidroliziranog kolagena opskrbljuje tijelo visokokvalitetnim hidroliziranim proteinima i kolagenskim peptidima brze apsorpcije, dok veganski booster kolagena potiče tijelo na stvaranje vlastitog kolagena u tijelu te omogućuje bolju iskoristivost dodanih izvora proteina iz neveganskog kolagena.

Kombinacija je stoga izvrstan način kako dobiti sve prednosti kolagena. No, svakako je dobro odlučiti se za barem jedan od oblika, jer će mu tijelo biti zaista zahvalno na potpori u očuvanju vitalnosti i mladolikog izgleda …

Top hitovi