Protiv upale mjehura i bubrega na prirodan način
Osjećaj peckanja pri mokrenju, bolovi u predjelu bubrega, pritisak u mjehuru, čak i krv u mokraći... Sve to mogu biti simptomi upale mokraćnog sustava. Upala mokraćnog sustava, u koju spadaju i upala mjehura i upala bubrega, ne samo da je neugodna, već može ostaviti i posljedice ako se ništa ne poduzme. Nažalost, takve su upale jedan od najčešćih zdravstvenih problema s kojima se susreću osobito žene. Srećom, postoje prirodna rješenja koja vrijedi provjeriti …
Posjet toplicama, more i mokri kupaći kostimi, možda propuh, neadekvatna njega ili korištenje neprikladnih sredstava za intimna područja, možda čak i higijenski ulošci ili hormonalne promjene... Sve to volimo označiti kao krivce kada se pojave upale mokraćnog sustava, što uključuje upalu mjehura ili cistitis i upalu bubrega ili pijelonefritis.
Vrlo je to čest i iznimno neugodan zdravstveni problem koji pogađa ljude svih dobnih skupina, no najviše su pogođene žene jer svaka druga žena barem jednom u životu doživi infekciju mokraćnog sustava.
Zašto baš žene?
Infekcije mokraćnog sustava su među najčešćim bakterijskim infekcijama koje pogađaju žene. Ove infekcije često počinju kada bakterije – obično Escherichia coli, koje su dio prirodne crijevne flore – nađu put do urinarnog trakta.
Naravno, krive mogu biti i neke druge bakterije, a do infekcija može doći ako se kupamo u bazenima u kojima ima urina, ako nepravilno obrišemo stražnjicu, ako koristimo higijenske uloške ili nakon intimnih odnosa, kada se bakterije iz anusa prenesu u mokraćnu cijev.
Zbog relativno male udaljenosti između uretre i anusa kod žena, bakterije se lakše prenose i mogu putovati dalje do mokraćnog mjehura, a u težim slučajevima čak i do bubrega.
Anatomija žena igra ključnu ulogu u povećanom riziku od ovih infekcija. Kraća uretra ne samo da omogućuje bakterijama brži pristup mokraćnom mjehuru, već i smanjuje udaljenost koju te bakterije moraju prijeći da dođu do unutarnjih organa. Ova karakteristika je razlog zašto su žene često više izložene riziku od infekcija mokraćnog sustava nego muškarci.
Upalu često prate simptomi kao što su peckanje pri mokrenju, česta potreba za mokrenjem, bolovi u donjem dijelu trbuha, peckanje u bubrezima, čak i krvava mokraća, a u težim slučajevima groznica i zimica...
Pravodobno i odgovarajuće liječenje stoga je ključno za sprječavanje daljnjih komplikacija, poput širenja infekcije na bubrege, a time i neizbježne potrebe za uzimanjem antibiotika.
Preventiva je bolja od kurative …
Prevencija upale mjehura svakako je ključna i uključuje niz jednostavnih, ali učinkovitih mjera.
Iznimno je važno piti dovoljne količine tekućine jer se na taj način potiče redovito mokrenje, što pomaže u ispiranju bakterija iz mjehura. Također se preporučuje uvijek potpuno isprazniti mjehur i ne zadržavati vodu.
Također je važno održavati pravilnu higijenu intimnih područja. To uključuje čistu vodu za umivanje i korištenje intimnog gela odgovarajuće pH vrijednosti koji pomaže u održavanju prirodne mikroflore. Pravilno brisanje nakon mokrenja ili defekacije – uvijek od naprijed prema natrag – dodatno smanjuje rizik od prijenosa bakterija iz anusa u uretru.
Učinkoviti pristupi prevenciji, osobito ako smo skloni upalama, uključuju prirodne dodatke prehrani s D-manozom, ekstraktom brusnice, ekstraktom sjemenki grožđa, korijenom maslačka i dodatkom vitamina C. Sve to može spriječiti komplikacije i ubrzati oporavak čak i kada je upala već prisutna …
Tajna zdravog mjehura je u D-manozi …
U potrazi za prirodnim rješenjima protiv upale mjehura i bubrega vrlo brzo nailazimo na jednu važnu tvar - D-manozu.
D-manoza je prirodni šećer koji se pokazao iznimno korisnim u prevenciji infekcija mokraćnog sustava, posebice onih uzrokovanih bakterijom E. coli. Ova jednostavna molekula šećera, koja se prirodno nalazi u brusnicama, brezama i jabukama, djeluje tako da na sebe veže bakterije, sprječava ih da se pričvrste za stijenke mokraćnog mjehura i time sprječava njihovo razmnožavanje.
Bez brige, tijelo ne koristi D-manozu kao obični šećer, pa ne podiže razinu šećera u krvi, a pogodna je i za dijabetičare.
Budući da se D-manoza ne apsorbira u probavnom sustavu, tijelo je izlučuje putem urinarnog trakta, ispirući iz tijela bakterije koje su se na nju vezale.
Brzo rješenje je uvijek dobrodošlo …
Poznato je da je potrebno samo 30 minuta da D-manoza nakon konzumiranja dođe do urinarnog trakta, što je stvarno brzo djelovanje.
Zbog svog djelovanja, D-manoza je posebno popularna među onima koji se suočavaju s ponavljajućim infekcijama mokraćnog sustava, jer nudi prirodnu alternativu ili nadopunu tradicionalnim antibiotskim terapijama kada su one već potrebne.
Može se uzimati u obliku praha ili, još bolje, u praktičnim kapsulama, što ju čini jednostavnim za uključivanje u svakodnevnu rutinu za one koji žele prirodnu podršku u održavanju zdravlja urinarnog trakta. Redovita uporaba D-manoze može značajno smanjiti učestalost i težinu infekcija mokraćnog sustava bez izazivanja nuspojava koje su često povezane s dugotrajnom uporabom antibiotika.
Kao što smo spomenuli, D-manoza se u prirodi nalazi i u nadaleko poznatim brusnicama koje su još naše bake koristile za borbu protiv upale mjehura i bubrega.
Brusnice – prva pomoć narodne medicine
Da su brusnice prava riznica zdravlja znali su već naši preci, a stari Indijci navodno su koristili brusnice za rješavanje problema s urinarnim traktom. Osim D-manoze, brusnice sadrže i druge tvari koje sprječavaju lijepljenje bakterija na sluznicu mokraćnog sustava, čime se smanjuje mogućnost i intenzitet upale.
Važni antioksidansi iz prirodnih ekstrakata …
Osobito je popularan ekstrakt brusnice, bogat antioksidansima, posebice proantocijanidinima koji poboljšavaju otpornost mokraćnog sustava na infekcije. Redovita konzumacija ekstrakta brusnice može biti korisna ne samo za liječenje već i za prevenciju upala.
Proantocijanidini se također nalaze u sjemenkama grožđa, s kojima se često postupa nepravedno i bacaju se umjesto da se iskoriste. Ali proantocijanidini iz sjemenki grožđa zapravo imaju slična svojstva onima u brusnicama, jer također sprječavaju da se bakterije pričvrste na stijenke mjehura i pokazuju antioksidativno djelovanje.
Što je s diureticima?
Jasno je da treba što više piti tijekom upale ili radi prevencije upale, jer se tako najlakše ubrzava ispiranje bakterija iz mjehura.
Za dodatno pojačano stvaranje urina možemo si pomoći prirodnim diureticima, poput korijena maslačka. Ponekad su se od maslačka radili čajevi za izbacivanje vode iz organizma, ali danas možemo koristiti i ekstrakt maslačka za jače djelovanje. Osim toga, maslačak sadrži mnoge vitamine i minerale koji podržavaju zdravlje bubrega i cijelog mokraćnog sustava.
Ne zaboravimo na kompletan imunološki sustav …
Kada je naš imunološki sustav jak, šanse za razne infekcije su puno manje, stoga ne smijemo zaboraviti na zdrav način života i unos odgovarajućih vitamina i minerala za jačanje imunološkog sustava.
Šipak je poznat kao izuzetno bogat i prirodan izvor vitamina C, koji igra važnu ulogu kada je u pitanju imunološki sustav.
Vitamin C iz šipka ne samo da jača imunološki sustav, već i blago povećava kiselost mokraće, što otežava opstanak bakterija u urinarnom traktu. Stoga je korištenje plodova šipka ili ekstrakta vitamina C iz njih još jedan prirodan način borbe protiv infekcija mokraćnog sustava koji se može uključiti u svakodnevni život.
Brza pomoć u obliku dodatka prehrani za svaki dan
Svakako se u slučaju ozbiljnijih simptoma ili učestalih upala preporuča konzultirati liječnika kako bismo osigurali cjelovit i učinkovit pristup liječenju, no možemo si pomoći i dodacima prehrani.
Odličan izbor je dodatak prehrani u obliku kapsula na bazi D-manoze.
Ako dodatak ima proantocijanidina iz brusnice i sjemenki grožđa, ekstrakta korijena maslačka i vitamina C iz šipka, tim bolje.
Dodatan plus mogu biti mikrobiološke kulture, kao što su Lactobacillus rhamnosus i Lactobacillus reuteri.
Takve kulture dodatno podupiru zdravlje sluznice u mjehuru, ali i u vaginalnom području, gdje zbog uzimanja antibiotika tijekom upale mjehura dolazi do razvoja vaginalnih upala ili kandidijaze, što dovodi do začaranog kruga upala...
Takav prirodni dodatak ne samo da smanjuje simptome i sprječava daljnje komplikacije kada je upala već prisutna, već cjelovito podupire zdravlje urinarnog trakta i vaginalne mikroflore te nam nudi sigurnu i brzu pomoć.
Može poslužiti i ako znamo da ćemo biti izloženi mogućoj zarazi. Bilo da je to prije godišnjeg odmora, na bazenu, na sportskom natjecanju ili kad padne imunološki sustav, uvijek može biti uz nas i omogućiti nam bezbrižne dane...
Stoga birajmo mudro i oboružajmo se prirodnim sastojcima za borbu protiv upale mjehura i bubrega.