Kako odabrati primjerenu kremu za sunčanje?
Zaštita od sunca ponekad je prava znanost koja nas lako može zbuniti i voditi do toga da se nehotice ne zaštitimo dovoljno. Pojavljuju se i pitanja o tome kakvi sve filteri postoje i što zapravo znače oznake na kremama za sunčanje.
Postoje dvije vrste UV zraka …
Dobra krema mora zaštiti kožu kako od UVA zračenja, tako i od UVB. UVB zrake su one koji uzrokuju opekline od sunca i dobivanje boje, a UVA prodiru u dublje slojeve kože i uzrokuju brže starenje, bore i pigmentacije.
Kako se možemo zaštiti?
Možemo se zaštiti pomoću krema koje sadrže filtere. Ti filteri djeluju na način da zrake apsorbiraju ili odbiju.
- Apsorbiraju ih kemijski filteri. Zraka se u doticaju s kemijskim filterom promijeni u toplinu koja više nije opasna za kožu. Loša strana kemijskih filtera je u činjenici da kod mnogih uzrokuje alergije, dermatitis itd.
- Mineralni filteri mogu zrake odbiti kao i apsorbirati. Radi se o mineralnim dijelovima koji mogu ostavljati bijeli trag i zato je nanošenje nešto teže nego kod kemijskih.
Kako bi spriječili bijele tragove, proizvođači su razvili nano dijelove koji dokazano štete prirodi – zbog njih npr. odumiru koralji. Nano dijelovi utječu i na stanice i mogu ih promijeniti, što opet predstavlja svojevrstan rizik. Dobro je potražiti kremu koja ima mineralne filtere, ali ne u nano obliku.
Oprez kod oznaka …
Pažnju treba namijeniti i oznakama. Oznaka UVB znači da krema štiti od zračenja UVB. Isto znači i oznaka SPF.
Ukoliko krema sadrži zaštitu UVA, mora imati jednu od oznaka UVA, PPD, UVAPF ili PA. Često je UVB naveden na kremi, a zaštita UVA je osjetno niža ili je uopće nema. Stoga, potreban je oprez. Idealno je da imaju zaštite UVB i UVA isti faktor.
Koliko smo dugo zaštićeni?
Koža je prirodno zaštićena približno 10 minuta. Ako upotrijebimo kremu sa zaštitnim faktorom SPF 50, to znači da produžujemo zaštitu od UVB za 50-puta. Dakle na 500 min. Zaštita, naravno, neće trajati tako dugo, jer čimbenici poput znojenja i brisanja skraćuju to vrijeme. Odlično je ako kremu ponovno nanesemo svaka dva sata i ne koristimo zaštitu nižu od 15.
Važna je i količina
Za odgovarajuću zaštitu moramo nanijeti dovoljno kreme. To znači 6 punih čajnih žličica za cijelo tijelo.
Na lice kremu nanesemo u količini dužine dva prsta. Čini se puno, ali samo tako smo odgovarajuće zaštićeni. Važno je da kremu na lice utapkamo. Mazanjem kreme na površini kože ostane samo tanak sloj. Tapkanje traje malo duže, ali zaštita je mnogo bolja.
Zaštita samo ljeti?
Pogrešno je uvjerenje da se od sunčevih zraka treba zaštiti samo ljeti. Istina je da je ljeti nešto veća koncentracija zraka UVB, ali UVA su prisutne tijekom cijele godine u jednakoj mjeri i zato je dobro razmisliti o učinkovitoj zaštiti i tijekom ostalih godišnjih doba.
To osobito vrijedi za izložene dijelove tijela kao što su lice, vrat i ruke, te se zato tamo brzo počnu pokazivati znakovi starenja. Pravovremenom i kvalitetnom zaštitom, tijekom dužeg razdoblja koža može ostati mladolika i što je najvažnije – zdrava.
Komentari (0)