Prijava
Što time dobivaš?
  • Poklon E-edukacija: "Osnove zdrave prehrane"
  • Brz i jednostavan pregled narudžbi
  • Svi tvoji recepti na jednom mjestu
  • Pristup svim besplatnim e-knjigama
  • Mogućnost kupnje godišnje besplatne dostave
  • Najbolji popusti i ostale pogodnosti
  • Besplatno testiranje novih proizvoda
7 provjerenih kućnih savjeta za uklanjanje ječmenca na oku

7 provjerenih kućnih savjeta za uklanjanje ječmenca na oku

Ječmen – mala, ali neugodna oteklina koja se može iznenada pojaviti na rubu kapka. Na prvi pogled samo neugodna sitnica, no oni koji su je već doživjeli znaju da skriva više od površinske smetnje. Što se događa ispod površine? Infekcija koja može uzrokovati bol, svrbež i neugodan osjećaj stranog tijela u oku. Pojavljuje se iznenada, često baš onda kada to najmanje očekujemo, i može se, bez pravilne njege, brzo proširiti ili ponovno vratiti...

No, nema razloga za paniku – postoje jednostavni, ali provjereni načini kako se zaštititi od ovog tihog napasnika i spriječiti ga da nas dugo ometa. U ovom članku istražit ćemo neke domaće metode, skrivene u svakodnevnim navikama, i otkriti vam kako spriječiti da ova mala infekcija postane veliki problem.

Gdje leži uzrok nastanka ječmena...

Ječmen – crvena, bolna oteklina na rubu kapka koja podsjeća na prištić – nastaje zbog infekcije folikula trepavica. Najčešće je riječ o bakterijskoj infekciji uzrokovanoj bakterijom Staphylococcus aureus, koja može uzrokovati oticanje, svrbež, nadražene oči, gnojni iscjedak, suzenje i neugodan osjećaj stranog tijela u oku. Uzroci? Trljanje kapaka, loša higijena, zastarjela šminka ili oštećenja kože na kapku. A kada se zarazi više folikula odjednom, može se pojaviti i više ječmenaca istovremeno.

Kada ječmen traje dulje od tjedan dana, vrijeme je za djelovanje...

Poznate su dvije vrste – vanjski i unutarnji ječmen. Vanjski ječmen (hordeolum externum) obično nastaje zbog infekcije lojnica ili znojnih žlijezda na rubu kapka. Pojavi se crvena, okrugla oteklina koja pukne i zacjeljuje unutar tjedan dana – trepavica ispada i kapak se oporavi. Unutarnji ječmen (hordeolum internum), koji zahvaća dublje Meibomove žlijezde unutar kapka, često je bolniji i uzrokuje ozbiljnije simptome.

Na prvi pogled teško je razlikovati vanjski od unutarnjeg ječmena. Ako oteklina traje dulje od sedam dana, vjerojatno je riječ o unutarnjem ječmenu, koji može zahtijevati dulje liječenje ili čak manji kirurški zahvat za uklanjanje gnoja.

Postoji još jedan oblik tvorbe na oku – halacij. Za razliku od ječmena, halacij nije infekcija, već začepljenje masnih žlijezda u kapku. Obično je bezbolan i ne zahtijeva zahvat, osim ako postane prevelik i neugodan.

7 provjerenih kućnih savjeta protiv ječmena

Ako često imate problema s ječmenom, ovi jednostavni kućni savjeti mogu vam pomoći u prevenciji i ublažavanju simptoma.

#1 Topli oblozi

Toplina je naš saveznik u liječenju ječmena jer pomaže otvaranju i pražnjenju otekline. Oblog pripremite tako da sterilnu gazu ili pamučni ručnik natopite vrućom (ali ne prevrućom) vodom i stavite ga na zatvorene oči oko 15 minuta. Postupak ponovite tri puta dnevno. Važno je svaki put koristiti svježi oblog kako biste spriječili širenje bakterija.

Topli oblozi su također dobra preventiva. Ako ste skloni čestim ječmenima, pokušajte ovu metodu primjenjivati dvaput tjedno kako biste smanjili vjerojatnost njihovog nastanka.

#2 Pijenje lanenog ulja

Laneno ulje, bogato omega-3 masnim kiselinama, pomaže u smanjenju začepljenja žlijezda koje može dovesti do nastanka ječmena. Svakodnevno uzmite jednu žlicu lanenog ulja – možete ga dodati u salatu, ali nemojte ga grijati jer toplina uništava njegove korisne sastojke.

Dnevno unošenje omega-3 masnoća svakako je korisno, budući da DHK (iz omega-3) ima ulogu u održavanju vida. Koristan učinak postiže se unosom od 250 mg DHK dnevno.

#3 Ispiranje fiziološkom otopinom

Ispiranje fiziološkom otopinom pomoći će našim očima, jer na taj način uklanjamo neželjene bakterije i održavamo oči čistima i hidratiziranima. Fiziološku otopinu možete kupiti u ljekarni, a preporučljivo je odabrati onu u sterilnim ampulama radi sigurnosti i svježine.

Možete se odlučiti i za domaću pripremu – jednu čajnu žličicu kuhinjske soli otopite u velikoj čaši vruće vode. Zatim sterilnu gazu natopite otopinom i koristite kao oblog.

#4 Domaći pripravci

Protuupalna mješavina: Pripremite mješavinu od jednog češnja češnjaka, četvrtine naribanog đumbira i žlice meda. Sastojke izmiješajte i konzumirajte jednu žlicu dnevno. Mješavina djeluje protuupalno i ubrzava liječenje.

Oblog od timijana: Narežite timijan i zamotajte ga u gazu, koju potom namočite u vodu. Oblog stavite na oko na jedan sat, dva puta dnevno.

Kamilica za oči: Prokuhajte vodu i dodajte kamilicu. Kada se tekućina ohladi, procijedite je i sterilnom gazom nježno očistite oko nekoliko puta dnevno. Pazite da kamilica ne dospije u oko.

#5 Povećajte unos vitamina A

Za brže zacjeljivanje i općenito zdravlje važno je unositi dovoljno vitamina i minerala. Kod ječmena je posebno preporučljivo povećati unos vitamina A, kojeg nalazimo u mrkvi, špinatu, batatu, žumanjku i maslacu.

#6 Izbjegavajte iritantne tvari

Spriječite iritaciju očiju izbjegavajući iritantne tvari, kao što su dim, zadimljeni prostori, ispušni plinovi i jaka svjetlost (npr. TV, telefon, sunčeva svjetlost). Također, izbjegavajte suhe prostore, koji dodatno isušuju oko.

#7 Dodatna pažnja higijeni

Naše oči same se čiste redovitim suzenjem, no ako su izložene prevelikom broju bakterija ili virusa, to nije dovoljno. Pravilna higijena, a posebno pažljivo postupanje (poput pranja ruku prije dodirivanja očiju), mogu spriječiti unos patogena i smanjiti rizik od infekcije.

Ključno je (posebno kada se pojavi ječmen) posvetiti posebnu pažnju higijeni. Prvo pravilo je da se očiju nikada ne dotičemo prljavim rukama. Također, redovito mijenjajte ručnik kojim nakon njege brišete lice. Posebno kod upotrebe šminke – šminku nanosite uvijek čistim aplikatorima i odbacite je po isteku roka trajanja, budući da starija šminka može postati izvor bakterija. Šminku je također potrebno temeljito ukloniti odgovarajućim gelom za čišćenje.

Pridržavajući se ovih savjeta, možete se pobrinuti i za prevenciju i za ublažavanje simptoma kad ječmen već nastane. Također je važno izbjegavati trljanje očiju jer tako možemo širiti bakterije i pogoršati stanje.

Ako primijetite brzo rastući ječmen, krvarenje ili ako se stanje ne poboljša u roku od dva tjedna, preporučljivo je konzultirati se s liječnikom.

Komentari (0)

Predan nije bio još niti jedan komentar. Predaj svoj komentar i sudjeluj u mjesečnoj nagradni igri.
Top hitovi